Proces renowacji starożytnej konstrukcji muru, który otacza Wyższe Seminarium Duchowne w mieście Sandomierz, jest już w toku. Mur ten znajduje się przy ulicy Zawichojskiej i miał na tyle zły stan techniczny, że w maju bieżącego roku doprowadziło to do kolapsu budowlanego. Najniższy fragment muru po prostu się obsunął. Po tym niefortunnym incydencie, specjalnie powołana komisja dokonała inspekcji i doszła do wniosku, że konstrukcja wymaga kompleksowej rekonstrukcji i odbudowy – informuje ks. Damian Zieliński, pełniący funkcję Dyrektora Administracyjnego w wyżej wymienionym seminarium.
W związku z tym, instytucja podjęła decyzję o wystąpieniu z wnioskiem do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyznanie dotacji na ten cel. Wniosek został pozytywnie rozpatrzony i seminarium otrzymało dofinansowanie na kwotę około 940 tysięcy złotych. Tak znaczna suma pozwoli na realizację prac remontowych na odcinku muru o długości 150 metrów.
Planowane jest wykonanie prac renowacyjnych na całej długości muru, aby zapobiec dalszemu postępowaniu procesu niszczenia. Jednak, czy plan ten zostanie zrealizowany w pełni, będzie zależało od wysokości dofinansowania, jakie seminarium otrzyma od ministerstwa oraz innych instytucji.
Historia muru sięga początków XVII wieku, kiedy to na terenach seminarium mieszkały zakonnice z zakonu benedyktynek. Tak pozostało aż do 1903 roku, kiedy to budynki oraz otaczający je mur stały się siedzibą Wyższego Seminarium Duchownego. Całe przedsięwzięcie renowacyjne jest prowadzone pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków. Prace mają zostać zakończone do końca bieżącego roku.